Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 73817
تعداد بازدید : 1044

اعتکاف

معنای اعتكاف‏ فلسفه اعتکاف : نکته مهم : زمان اعتكاف‏ مكان اعتكاف‏ معنای اعتكاف‏ -" اعتكاف" در اصل به معنى محبوس ماندن و مدتى طولانى در كنار چيزى بودن است و در اصطلاح شرع توقف در مساجد براى عبادت مى‏باشد كه حد اقل آن سه روز است و شرط آن روزه داشتن و ترك بعضى ديگر از لذائذ است. . اعتكاف عبارت است از ماندن با آداب مخصوص در مسجد به قصد قربت؛ و تنها ماندن در مسجد بدون قصد، اعتكاف محسوب نمى‏شود، و هر مسجدى نيز كافى نيست؛ بلكه بايد از مساجد جامع شهر باشد. اين عبادت اثر عميقى در تصفيه روح و توجه مخصوص به پروردگار دارد و آداب و شرائط آن در كتب فقهى ذكر شده است فلسفه اعتکاف : 1) برنامه مهمّ خودسازى 2) جدا شدن از مظاهر مادّى دنيا بطور کلی 3) غرق شدن در یک عالم معنوی 4) ایجاد فرصت توبه و پاک شدن نفس از آلودگیها 5) محاسبه و مراقبت از نفس 6) انجام تمرینهای مختلف در رسیدن به خداوند 7) زنده کردن سینت الهی 8) کمک به توجه نداشتن به غیر از خداوند 9) ایجاد تحوّل عظيمى در روح انسان 10) دارا بودن اعتکاف به ویژگیهای نکته مهم : بر اساس روایات اعتکاف در همه زمانها و در همه مکانها در اختیار ما هست بلکه بهتر از اعتکاف و آن برآورده کردن حاجات مومنان است . انَّ رَجُلًا اتَيْ الْحَسَنَ بْنَ عَلِي عَلَيْهِمَا السَّلامُ فَقَالَ بِابِي انْتَ وَ امّي اعِنّي عَلَي قَضَاءِ حَاجَةٍ. فَانْتَعَلَ وَقَامَ مَعَهُ فَمَرَّ عَلَي الْحُسَيْنِ‏صَلَواتُ اللَّهِ عَلَيْهِ وَ هُوَقَائِمٌ يُصَلِّي. فَقَالَ لَهُ ايْنَ كُنْتَ عَنْ ابي عَبْداللّهِ تَسْتَعِينُهُ عَلَي حَاجَتِكَ؟ فَذَكَر انَّهُ مُعْتَكِفٌ. فَقَالَ لَهُ امَا انَّهُ لَوْ اعَاتَكَ كَانَ خَيْراً لَهُ مِنْ اعْتِكافِهِ شَهْراً. «مردى حاجتى داشت، متوسل به حضرت حسن شد. آن حضرت به دنبالش راه افتاد. در ميانه راه امام حسين را ديد كه در حال نماز است. حضرت به آن مرد فرمودند: چرا براى جاجتت به حسين مراجعه نكردى؟ گفت: او در مسجد معتكف بود. حضرت فرمودند: اگر به او كمك مى‏كرد بهتر از يك ماه اعتكاف‏ بود. زمان اعتكاف‏ سؤال 454- آيا اعتكاف در تمام ايّام سال جايز است، يا اختصاص به ماه رجب المرجّب و ماه مبارك رمضان دارد؟ اعتكاف در كدام يك از اين دو ماه افضل است؟ جواب: اعتكاف در تمام ايّام سال، جز در دو روز كه روزه در آن حرام است، مطلوب است؛ ولى در ماه مبارك رمضان و ماه رجب فضيلت بيشترى دارد. مكان اعتكاف‏ سؤال 455- اعتكاف در حياط مسجد چه حكمى دارد؟ جواب: اعتكاف در شبستان و سرداب و صحن مسجد جايز است؛ مگر در مواردى كه جزء مسجد نيست، يا ظاهر حال چنين باشد، و در موارد شكّ حكم مسجد بر آنها جارى نمى‏شود. سؤال 456- آيا اعتكاف در غير مساجد جامع، مثل نمازخانه دانشگاه‏ها، به اميد مطلوبيّت اشكال دارد؟ در صورت صحّت، آيا احكام اعتكاف، از قبيل ترك محرّمات، جارى مى‏شود؟ جواب: اعتكاف بايد فقط در مساجد جامع باشد؛ و منظور از مسجد جامع، مسجدى است كه قشرهاى مختلف شهر در آن شركت مى‏كنند، و از اعتكاف در ساير مساجد و نمازخانه‏ها خوددارى شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    وَ قَالَ الصَّادِقُ ع لَا تُعْطُوا الْعَيْنَ حَظَّهَا مِنَ النَّوْمِ فَإِنَّهَا أَقَلُّ شَيْ‏ءٍ شُكْرا إرشاد القلوب إلى الصواب ج‏1 92 الباب الثاني و العشرون في فضل صلاة الليل

    حضرت صادق عليه السّلام فرمود: چشمتان را زياد بخواب عادت ندهيد زيرا كه كمتر سپاسگزارى ميكند ( آنرا بیدار نگهدارید برای عبادت بیشتر و کارهای خیر )

لينک هاي مفيد