Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95667
تعداد بازدید : 1182

نه مقدمه برای یازده چهل حدیث رضوی همراه با علائم ریاضی

نه مقدمه برای یازده چهل حدیث رضوی همراه با علائم ریاضی

نه مقدمه برای یازده چهل حدیث رضوی خرد ورزی و علم آموزی یگانه پرستی و خدا محوری ولایت و نیک بخت ترین مردم روزهای فنا و سرای بقا قوی ترین دستاویزها و ظرف مومن بلندترین بخت قلعه خداوند مرکب روح بزرگترین سرمایه و گنج عظیم

نه مقدمه برای یازده چهل حدیث رضوی همراه با علائم ریاضی

خرد ورزی و علم آموزی

مجلس و محفل علم و حکمت و گفتگوهای حکمت آمیز غنیمت و محل غرس نهالهای فکری فضلا و برگزدیگان علم و دانش است و از طرفی عقل پیک حق است و محکمترین اساسی است از برای بنای کارها و شمشیری است بران که حق و باطل را از هم جدا کند و بها و ارزش هر انسانی به علم و عقل او است. از اینرو برای تعالی بخش قدرت عقلی و علمی به چهل حدیث از احادیث نورانی حضرت رضا علیه السلام همراه با علائم ریاضی متمسک می شویم.

یگانه پرستی و خدا محوری

یگانه دانست حق تعالی یا علم به او و به همه صفات جمال و جلال به نفس انسانی حیات حقیقی می­بخشد. مثلا یکی از صفات او رحمت بی منتهای او است که امید به رحمت او پیروزمندتر از امیدهای دیگر است . و چه بسا امیدهای دیگر منجر به محرومیت گردد. کسی که خدای سبحان را پایگاه امیدش قرار دهد، خداوند کار دین و دنیای او را کفایت می­کند . از اینرو برای اینکه انسان مظهرصفات پروردگار شود باید اول خود را بشناسد تا به او بیشتر نزدیک شود از اینرو لازم است به چهل حدیث از احادیث گهر بارحضرت رضا علیه السلام همراه با علائم ریاضی آشنا شود.

 

ولایت و نیک بخت ترین مردم

نیک بخت ترین مردم کسی است که درجات معصومان علیهم السلام را بشناسد و به وسیله آنها به خداوند نزدیک شود یعنی به دوستی و اطاعت از آنها خود را خود را خالص گرداند همچنانکه پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله مزد رسالت خود را دوستی و مودت آنها دانسته. زیرا آنها دربهای حکمت و نورهای تاریکیها و روشنی آمتها هستند و حتی برای رسیدن به توحید باید از کانال آنها عبور کرد . همانطور که ستاره ها امان هستند برای اهل آسمان معصومان نیز امان هستند برای اهل زمین . پس برای قرار گرفتن در آسمان پهناور معرفت آنها چهل کلام از کلمات نورانی امام رضا علیه السلام را همراه با علائم ریاضی بیان می­کنیم.

روزهای فنا و سرای بقا

کسی که می­داند از دنیا نقل مکان می­کند ، شگفت آور است اگر برای آخرت خویش توشه نیکو بر نگیرد . دنیا گذرگاهی بیشن نیست . دنیا ممر است و آخرت مقر . دنیا تنها فایده اش این است که از روزهای فنا برای سرای بقا در صحنه های زندگی تقوا پیشه کنیم و با آباد کردن زندگی پس از مرگ خویش ، زندگی دنیایی خود را نیز آباد کنیم و از آنچه باقی نمی­ماند فرا بگیریم برای آنچه برای ما باقی می­ماند. برای این امر چهل سخن از سخنان گران سنگ حضرت رضا علیه السلام را همراه با علائم ریاضی ذکر می­کنیم .

 

قوی ترین دستاویزها و  ظرف مومن

بهترین افتخارها  کرامتها کردارهای نیکو است نه بسیاری مال و حسب و نسب و قوی ترین دستاویزها فضایل اخلاقی است و انسانها به مکارم اخلاق محتاجتر هستند از جمع آوری مال و منال . چون ظرف مومن پاکیزگی او است از حرامها پس باید در رسیدن به خصلتهای پسندیده و پاداشهای بزرگ رقابت کند. گمراهی سرمستی و سرکشی آرد و زمانهای شادی به زودی ربوده شدود سی کسی که به رذائل و پستی ها شادمان گردد هر گز رستگار نگردد برای جلوگیری از این سرمستی و سرکشی با چهل نور از انوار طیبه امام رضا علیه السلام همراه با علائم ریاضی سرمست می­شویم.

 


 

بلندترین بخت

اقبال و بخت بلند انسان به عبادت و اطاعت خداوند است و همسایگی و نزول امدادهای غیبی خدان در اختیار کسی است که  او را فرمانبردار کرده و از مخالفت او تلاش و کوشش نمود . هیچ آراسته به ریوری خود را نیاراسته به چیزه همانند اطاعت و عبادت خداوند . انسان باید خدا را با دل و زبان و دست خود یاری کند که خداوند نیز عهده ار یاریش باشد . و یکی از راههای یاری کردن خداوند بیان چهل پند از پندهی حکیمانه امام رضا علیه السلام همراه با علائم ریاضی است.

 

قلعه خداوند

نماز قلعه خداوند بسیار مهربان است و وسیله دور کردن ما از حمله های شیطان و اگر نمازگزار بداند چه رحمت الهی او را در آغوش گرفته ،هرگز سر خویش را از سجده بر ندارد . برای اینکه رکوع و سجودمان بسیار شود باید علقهمندی ما نسبت به آنچه در پیشگاه خداوند است بیشتر شود. نماز چهارده دریای بیکران است . پنج گفتار و نه رفتا که باید لباس غواصی پوشید و در و مرجانهای آن را استخراج کرد. پنج گفتار عبارتند ار ذکر ، قرائت ، دعا ، شهادتین و سلام . و نه رفتار عبارتند از نیت ، قیام ، بالا بردن دستها ، نگاه کردن ، قیام ، رکوع ؛ سجود ، قنوت و خشوع. برای کشف بخشی از اسرار این چهارده دریا ، چهل فراز از فرازهای گهربار امام رضا علیه السلام را همراه با علائم ریاضی با هم مرور می کنیم.

 

مرکب روح

حفظ سلامتی بدن  واجب است . و زکات سلامتی تلاش و کوشش در طاعت الهی است .

و نیز منتظران واقعی امام زمان عجل الله تعالی فرجه هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی باید توانمند باشند  تا بتوانند آن امام همام را به خوبی یاری کنند . تندرستی سلطنت پنهان است از اینرو لازم است  از بهترین علم که به انسان سود می بخشد استفاده کنیم که بخشی از آن علم دستورات بهداشتی امام رضا علیه السلام است که چهل دستور طبی بهداشتی و سلامتی را از آن امام همام همراه با علائم ریاضی نقل می­کنیم.

 

بزرگترین سرمایه و گنج عظیم

علم گنجی عظیم و بزرگترین سرمایه و برترین کسب است و بهای هر انسانی به مقدار علم و اگاهی او است . بهترین علمها آن است که انسان را اصلاح کند و سود بخشد و همراه با عمل باشد . پس از هر علمی نیکوترین آن را فرا گیریم تا از زنبور عسل کمتر نباشیم . رنبور عسل از  هر شکوفه زیباترین آن را می­خورد و پس از آن دو جوهر نفیس پدید  می آورد یکی ماده شفا بخش و دیگری روشنی بخش انسان . چه علمی شفابخش تر و روشنی بخش تر از علوم اهل بیت عصمت و طهارت می­ باشد . بنابراین چهل  روایت از روایات شیرین و نورانی امام رضا علیه السلام را همراه با علائم ریاضی در این زمینه با هم دنبال می­کنیم.

 

تذکرلازم و ضروری :

انشاءالله کتاب چهل حدیث رضوی همراه با علائم ریاضی در آستانه چاپ است در این کتاب 440 حدیث از آن امام همام همراه با علائم ریاضی ذکر شده است و یک چهل حدیث آن بطور نمونه در پیوند آمده است . این کتاب دارای بیش از 3000 عنوان به ترتیب الفبا فهرست شده است تا استفاده بیشتری از این کتاب و کلمات گهربار آن حضرت برده شود .نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    عبد اللَّه بن سنان از امام صادق عليه السّلام روايت كرده است كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: در وقت هر نماز، فرشته‏اى اين صلا دهد كه: اى مردم! بپا خيزيد و با نماز خود آن آتشهايى را كه با دستهاى خود در پشت خويش بر افروخته‏ايد خاموش كنيد

    ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق

لينک هاي مفيد