Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206202
تعداد بازدید : 976

مقدمه و ویژگی های کتاب اقتصاد و فرهنگ در 350 عامل افزایش رزق و روزی

مقدمه و ویژگی های کتاب اقتصاد و فرهنگ در 350 عامل افزایش رزق و روزی

مقدمه و ویژگی های کتاب اقتصاد و فرهنگ در 350 عامل افزایش رزق و روزی مقدمه ویژگی کتاب اقتصاد فرهنگ 350 عامل رزق روزی دستهبندی پاداش ثنائی صنعت تضاد نمازها تعقیبات دعاها ذکرها سورهها آیهها صلواتها زیارتها حکایتها


مقدمه و ویژگی های کتاب اقتصاد و فرهنگ در 350  عامل افزایش رزق و روزی

 

پیش گفتار:

اقتصاد و فرهنگ باد صبایی است که در پرتو فعالیتی سلیمان گونه، بوی سرزمینی سرشار از خیر و برکت به مشام انسان می رساند و خبرهای خوش و جان بخش به ارمغان می آورد. این مژده، انسان را در انتظار لحظات مبارکی قرار می دهد و باعث می شود دوره های تاریک مشکلات اقتصادی در خانواده ها سپری شود و با یمن نظر و قوت فکر و خزانه غیب الهی خاک وجود دردمندان را چون طلا پاک و مقبول کند.

دقایق و روزها و هفته ها و ماه ها از پی هم می آیند و به سال و سال ها می انجامند و به این ترتیب طومار عمر انسان روز به روز در نوردیده می شود تا به پایان خود نزدیک شود. باید دانست جهان به کس وفادار نیست و عروس عمر با همة زیبایی و دلربایی در عقد کسی پایدار نمی ماند و مظاهر دل فریب مادی چون سایه های لرزانی هستند که نا پایدارند و نمی توان به آن ها دل بست ولی انسان های عاقل و مؤمن همواره به یاد خدا حرکت و تلاش می کنند و دانش و فرهنگ غنی قرآنی می جویند تا رفتار و گفتار خود را با دیگران بر اساس مهربانی و مسالمت و فضیلت و درستی و آزادگی قرار دهند. این دسته با تکیه به مکتب اقتصادی قرآنی و روایی به اقتصادی غنی و بالاتر دست یافته و ازکمک به بی نوایان و طبقات محروم اجتماع، آنی غفلت و کوتاهی نمی ورزند.

کتابی که پیش رو دارید راهکارها و شیوه هایی الهام گرفته از دو گنجینه الهی یعنی قرآن و عترت، برای زیاد شدن رزق و روزی و برکت است. امیدوارم همگان از این مطالب سود ببرند و با عمل به آن زندگی آرام تر و پاکتری را تجربه کنند.

این کتاب فنون و مهارت های تبلیغی شماره سه می باشد. شماره یک این مجموعه «فنون و مهارت های تبلیغی در ارائه مفاهیم قرآنی و روایی» است در سه جلد که در سال نود تدوین شد و در همان سال الحمدلله و به لطف و فضل پروردگار در حوزه دین جزء کتاب های برگزیده انتخاب شد؛ و در همایش پژوهشگران برتر و کتا ب های برگزیده از طرف استانداری استان اصفهان در نمایشگاه بین المللی پل شهرستان و از طرف وزارت ارشاد در تالار فرشچیان اصفهان تجلیل و الحمدلله چاپ دوم این کتاب ماه مبارک رمضان سال 91 به انجام رسید.

شماره دوم فنون و مهارت های تبلیغی «110 کلید واژه حجاب و عفاف و زمینه های آن در قرآن کریم» است که در سال 92 به زیور چاپ آراسته شد و الحمدلله به لطف و فضل پروردگار و با زحمات فراوان معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان این کتاب در طرح مسابقه اینترنی استان اصفهان قرار گرفت و از طرف فرهنگیان، مربیان، دبیران و معلمان استقبال چشمگیری از آن شد طوری که بیش از سه هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند. این کتاب نیز چاپ دومش در فروردین ماه سال 92 انجام شد.

لازم است در پایان از سرکار خانم الهام زرگرزاده دانشجوی خوش فهم و خوش سلیقه که حقیر را در تدوین این کتاب با ارادة مصمم و هوشیاری خود کمک فراوانی کردند قدردانی و تشکر کنم. ان شاء الله خداوند کریم ایشان را در همه جهات زندگی شان مقضی المرام گردانند و به درجات علمی بالاتری برسانند و توفیق تألیف کتاب های مؤثر دیگر در جامعه اسلامی را داشته باشند.

و نیز لازم است تشکر و سپاسگزاری کنم از فرزند عزیزم حضرت حجت الاسلام محمدحسین حق شناس که در اوج جوانی خود با زکاوت و عشق فراوان صفحه آرایی و طراحی این کتاب را به عهده گرفتند.

همچنین سپاسگزار فرزند عزیزم حضرت حجت الاسلام محمدمهدی حق شناس هستم که با شور و عشق و خْلق کریم با کمک های مالی خود، حقیر را در چاپ و نشر این کتاب یاری دادند.

و از سرکار خانم مهرالسادات معرک نژاد که با گوهر هنر و معرفت خود عهده دار ویراستاری این کتاب شدند، سپاسگزاری می کنم. 

و در پایان از خوانندگان و دانش پژوهان گرامی خواستارم که حقیر را در تعالی بخشیدن این طرح یاری کنند.

و به خداوند منّان و کریم امید دارم که این قدم ناچیز را به لطف و کرم خویش قبول نماید و توشه ای مستمر برای برزخم قرار دهد و همه ما را در عمل به دستوراتش یاری فرماید.

سال روز شهادت رئیس مذهب و ایمان

صادق حجت یزدان صلوات الله علیه

براتعلی حق شناس

1687  310  0913

مقدمه:

رزق موهبتی الهی است که پروردگار متعال به بندگان ارزانی داشته تا به وسیله آن سر بر آستان دوست نهند و تنها از او طلب کنند. چه زیبا خواسته ای و چه نیکو اجابتی! ولی انسان ناسپاس به جای درخواست از معبود، سراغ دیگر مخلوقات رفته و دست به سوی آن ها دراز می کند؛ غافل از اینکه خداوند روزی مخلوقاتش را بر خود واجب کرده است. اوست بی نیاز مطلق و مائیم فقیران درگاهش.

همه ما در پی راهکارهایی هستیم که به وسیله آن بتوانیم رزق و روزی خود را افزایش دهیم. امروزه در جامعه ماشینی با توجه به وضعیت بد اقتصادی بعضی از خانواده ها، بسیاری از افراد مجبورند صبح تا شب کار کنند و حتی بعضی ها در دو یا چند شغل فعالیت می کنند تا بتوانند هزینه های سنگین زندگی را بپردازند. در این میان نقش زنان را نباید نادیده گرفت که پا به پای مردان کار می کنند تا کمک خرجی برای خانواده باشند؛ ولی آیا فقط کار کردن راه چاره است؟ یعنی ما به این نوع زندگی کردن مجبوریم؟ آیا کسانی که کمتر کار می کنند و بیشتر با خانواده وقتشان را سپری می کنند دچار تنگی روزی می شوند؟ آیا مراد از رزق و روزی تنها رزق مادی است؟ چه عواملی سبب کم یا زیادشدن رزق افراد است؟ آیا خود فرد نقشی در تعیین روزی اش دارد یا این امر توسط خدا از پیش تعیین شده است؟ با مطالعه این کتاب به پاسخ تمام این سؤال ها و بسیاری دیگر از سؤال ها در زمینه رزق و روزی خواهید رسید. 

از خداوند بزرگ سپاسگزارم که به من توفیق داد همراه با استاد ارجمند جناب آقای دکتر حق شناس این کتاب را که دارای ویژگی های منحصر به فردی است و به بررسی مقوله رزق به صورتی نوین پرداخته است، تدوین کنم. امیدوارم همواره در صحت و عافیت باشند و توفیق، قرین راهشان باشد.

 الهام زرگرزاده


 

ویژگی های کتاب:

از جمله ویژگی های جذاب کتاب عبارت اند از:

1) در این کتاب چهار طرح جذاب از فنون و مهارت های تبلیغی در ارائه مفاهیم قرآنی و روائی آمده است:

1-     طرح دسته بندی

2-     طرح پاداش سوره ها و آیه ها

3-     طرح ثنائی

4-     طرح صنعت تضاد یعنی ایجاد امور ایجابی و امور سلبی که آن ها را توضیح می دهیم:

الف) یکی از طرح های جذاب در رساندن مطالب به مخاطبان طرح دسته بندی مطالب است؛ این طرح به این معناست که در یک موضوع خاصی یک طبقه بندی درست کنیم و برای آن، قسمت های مختلفی ایجاد کنیم. در این کتاب طرح دسته بندی در اجرای مطالب (که یکی از فنون و مهارت های تبلیغی در ارائه مفاهیم قرآنی و روایی است) یعنی موضوع عوامل افزایش رزق و روزی را در دوازده طبقه قرار دادیم و برای هر کدام اقسامی ذکر کرده ایم.

دسته بندی مطالب به ترتیب زیر است:

عواملی که در دسته بندی های مختلف قرار گرفته و در زیاد شدن رزق و روزی مؤثر است عبارت است از:

1-     امور کلی و نکته های مهم رزق و روزی (26 قسم)

2-     امور ایجابی و کارهایی که باید انجام گردد (84 قسم)

3-     امور سلبی و کارهایی که باید ترک شود (90 قسم)

4-     نمازها (22 قسم)

5-     تعقیبات (28 قسم)

6-      دعاها (25 قسم)

7-     ذکرها (20 قسم)

8-     سوره ها (34 قسم)

9-     آیه ها (13 قسم)

10- صلوات ها (19 قسم)

11- زیارت ها (7 قسم)

12- حکایت ها (7 قسم)

13- طرح ثنائی (72 طرح)

ب) یکی دیگر از طرح های فنون و مهارت های تبلیغی، طرح پاداش سوره ها و پاداش آیه هاست که در این کتاب این طرح در بخش سوره ها در سوره ذاریات و سوره انسان آمده است و نیز در بخشی از آیات این طرح را اجراء کرد ه ایم.

ج) در فصل آخر طرح جذابی برای همه فصول این کتاب طراحی شده است به نام طرح ثنائی که این طرح به دو قسمت تنظیم شده: قسمت اول در امور ایجابی و قسمت دوم در امور سلبی و مراد از طرح ثنائی این است که موضوعات این کتاب را دوتا دوتا کنیم.

مثلاً دوتا جمع کردن، دوتا امر معنوی، دوتا خوردن، دوتا خوابیدن، دوتا دعا، دوتا نماز و.... که اگر انجام شود رزق و روزی زیاد می شود. و دوتا دروغ، دوتا سبک شمردن و.... که اگر ترک شود رزق و روزی زیاد می شود. مجموعاً در این طرح 72 دوتائی ایجاد شده است.

د) دارا بودن طرح صنعت تضاد در امور ایجابی و امور سلبی در عوامل رزق و روزی که در فصل دوم و سوم تنظیم شده است.

2)      از دو گنجینه با ارزش آیات و روایات مستند در زمینه رزق استفاده شده است.

3)      معانی رزق و انواع و مطالب کلی مربوط به رزق را ذکر کرده ایم.

4)      ساده کردن بعضی از لغات و یا مطالبی که از کتاب ها نقل شده است.

5)      اکثر احادیث و روایات از منابع مادر استفاده شده است.

6)      برای بعضی از احادیث منابع مختلفی را ذکر کردیم. 

7)     برای حجیم نشدن کتاب، فقط بعضی از عوامل مهم رزق و روزی را شرح دادیم.

8)    حجم کتاب نسبت به ذکر 350 عامل از زیاد شدن رزق و روزی کم است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    وَ قَالَ الصَّادِقُ ع ثَلَاثَةٌ لَا يَضُرُّ مَعَهُمْ شَيْ‏ءٌ الدُّعَاءُ عِنْدَ الْكُرُبَاتِ وَ الِاسْتِغْفَارُ عِنْدَ الذَّنْبِ وَ الشُّكْرُ عِنْدَ النِّعْمَة إرشاد القلوب إلى الصواب ج‏1 84 الباب الحادي و العشرون في الذكر و المحافظة عليه

    حضرت صادق عليه السّلام فرمود: سه چيز است كه با آنها چيزى زيان نميرساند دعا در گرفتاريها و غمها استغفار هنگام گناه كردن و شكر هنگام نعمت‏

لينک هاي مفيد