Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 37562
تعداد بازدید : 5227

7

110 کلید واژه حجاب و عفاف و زمینه های آن در قرآن کریم

110 کلید واژه حجاب و عاف و زمینه های آن در قرآن کریم ودارای هفتاد طرح تصویری و توضیح هر یک ازکلید واژه ها همراه با مطالب جذاب قرآنی و حدیثی

 

پيشگفتار:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ. الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ‏. فَلا عُدْوانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ‏ و لا إله إلا الله‏ أَحْسَنُ الْخالِقِينَ‏. و الصلاة و السلام على السيد الكريم محمد بن عبدالله خاتم النبيين و آله الصراط المستقيم و الأئمة المعصومين صلوات الله عليهم أجمعين‏. و لا حول و لا قوة إلا بالله العلي العظيم‏ و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

هر صبح و شام كه خورشيد عالم تاب آيات و روايات، سر از خلوتگاه آسمان معرفت، بيرون مي آورد و شعاع خود را به عالم مي پراكند و همه جا را روشن مي كند، مي گويد: «كجايند تشنگان چشمه ي عشق معرفت كه خود را با آن سيراب كنند؟!»

 در اين دنيا هيچ چيز بهتر و با ارزش تر از متاع عشق به معارف الهي نيست. از اين رو به لطف پروردگار، در اين كتاب بخشي از كليد واژه­هاي حجاب و عفاف و زمينه هاي آن را به روش نوين، از اين خورشيد عالم تاب و گنج معارف يعني قرآن كريم بيان مي كنيم.

اين طرح كليد واژه­هاي حجاب و عفاف را قبلاً براي مربيان پرورشي و معلمان و مدرسان دوره دبيرستان و راهنمايي و خواهران مبلّغ و مربي كه در پوشش سازمان تبليغات استان اصفهان هستند، اجرا كرده ايم كه تأثير گذار بوده و مورد استقبال آنها واقع شده است.

اين طرح را به همه ی دختران و خواهران و دانشجويان مسلمان به ويژه مربيان، دبيران، معلمان و مدرسان و همچنين كانون­هاي فرهنگي و مدارس و دانشگاه ها تقديم مي كنم كه ان شاء الله بتوانند همه عزيزان از اين خورشيد عالم تاب، نوري برگرفته و قدمي در رشد حجاب و عفاف جامعه بردارند و موجب خشنودی مقتدای خود حضرت صدیقه طاهره و زینب کبری صلوات الله علیهما شوند.

ویژگی­های کتاب:

نوشته­ای که در پیش رو دارید جرعه­ای از جام حقیقت و درستی است که برای صاحبان تشنه فضیلت و فطرت پاک تدوین شده است. امیدوارم مخاطبان و خوانندگان عزيز با عمق اندیشه و دور اندیشی خود نمایانگر روح لطیف و هنر خود بوده و ارزش­های واقعی را از این مجموعه دریافت کنند.

بخشی از ویژگی­های این کتاب عبارتند از:

      1)  انتخاب 110 کلید واژه قرآنی برای موضوع مهم شخصی (از لحاظ اعتقادی و اخلاقی) و اجتماعی حجاب و عفاف و زمينه­هاي آن و مسائل مربوط به آن.

      2)  با توجه به اسم این کتاب که مسائل پيرامون پوشش و عفت را نیز در بر دارد بعضی از کلید واژه­هايی که تأثیر شگرف در حجاب و عفاف دارد مانند ازدواج، رعایت حقوق همسر، بعضی از مسائل اخلاقی، زناشوئي و... را نيز در اين ميان گنجانده­ايم.

      3)  درج کلید واژه­ها و عناوین آن در طرح­های جذاب.

      4)  انتخاب عناوین جذاب در تبیین کلید واژه ها در طرح های خود. البته از ذکر ترجمه کلید واژه ها خودداري كرده ايم چرا که ترجمه و تفسیر کلید واژه­ها بعد از طرح­های تصويري به طور مبسوط بيان می­شود.

      5)  تمام کلید واژه های قرآن در سمت راست صفحه است، مگر اینکه کلید واژه ها بیش از یک صفحه باشد؛ همچنين در مقابل آن، اصل آیه همراه با ترجمه آیت الله مشکینی (رحمت الله علیه) نوشته شده است.

      6)  بعد از متن آیه و ترجمه آن، هر یک از کلید واژه ها توضیح داده شده است .

      7)  کلید واژه ها را به ترتیب سوره ها از اول قرآن تا آخر آن انتخاب کرده ایم و برای دسترسی آسانتر به آدرس آنها، صفحه، جزء، سوره و آیه آن را مشخص نموده ایم.

      8)  بعد از توضیح کلید واژه­ها، مطالب جذابی را از منابع مختلف حدیثی و تفسیری در رابطه با بعضی از موضوعات آیه و کلید واژه ها بیان کرده ایم که قرآن و سنت در کنار هم قرار گیرند و دلپذیرتر شوند و جذابیت بیشتری پیدا کند .

      9)  مطالبی که در متن است و قابل دسته بندی می باشد داخل طرح های جذاب آورده ایم که باعث رغبت در خواندن مطالب خواهد شد.

  10)  طرح هر یک از کلید واژه ها و طرح های داخل متن، قابلیت نصب بر روی تابلوها را دارند. خوانندگان عزيز می توانند طرح ها را روی بنر و یا روی کاغذهای رنگی چاپ کنند و داخل مساجد، خانه ها، سالن اجتماعات، راهروهای مدارس و دانشگاه ها نصب کنند؛ چرا که با خواندن گلواژه­های قرآنی حجاب و عفاف و عناوین زیر آن، بدون اینکه به متن آیه مراجعه کنند به بسیاری از مطالب جذاب قرآنی حجاب و عفاف و زمینه­های آن دست می یابند. همچنين علاقه مندان با مراجعه به آدرس دقیق و کامل کلید واژه ها و توضیحات خود کتاب می توانند به مطالب بیشتری برسند.

  11)  فهرست مطالب طوری طراحی شده است كه خوانندگان با خواندن آن، به همه مطالب و اصل کلید واژه­ها واقف شوند.

  12)  اين مجموعه حاوي بيش از هفتاد تصوير جذاب در اشكال مختلف با مطالب متنوع و دسته­بندي شده ، است.

  13)  تفسير و توضيح تمام 110 كليد واژه از تفسير نمونه آمده است و در بعضي آيات، پيام هاي آيه از تفسیر نور نيز انتخاب شده است. البته برای جذابیت و تبیین   بیشتر، مطالبی از طرف نویسنده اضافه شده ، که در غالب طرحهای زیر آورده شده است .

  14)  این کتاب فنون و مهارتهای تبلیغی دو است و شماره یک آن کتاب سه جلدی فنون و مهارتهای تبلیغی در ارائه مفاهیم قرآنی و روایی است .

در این کتاب بعضي از فنون و مهارت هاي تبليغي كه به كار گرفته شده است عبارتند از:

1-    طرح دسته بندي كردن مطالب.

2-    طرح تصويرهاي جذاب براي مطالب (كه در تلخيص مطالب و رسيدن به نكته هاي اصلي آن نقش مهمي دارد.)

3-    طرح خصال عددي (یعنی برای یک موضوع چند خصلت (ويژگي) و یا اثر و ... ذکر شود.)

4-    طرح موضوع مركب (یعنی ذکر احادیث و یا مطالبی که موضوعات مختلفی را در بر دارد.)

5-    طرح تشابه مثانی در بعضی از موضوعات حجاب و عفاف و زمینه­های آن (تشابه مثانی یعنی مطالبي كه در قرآن کریم دو بار یا بیشتر آورده شده است و ذکرنتایح بسیار زیبایی که دارند.)

6-    طرح همانند سازی (در کنار آیات ، روایاتی را ذکر کنیم که در معنا و مفهوم مشترک هستند و در فهم آیات نقش مهمی دارند )

تذكر:

توضيح بیشتر اين طرح­ها در كتاب سه جلدي "فنون و مهارت­هاي تبليغي در ارائه مفاهيم قرآني و روايي" آمده است؛ به فضل خدا اين کتاب در سال نود در حوزه دین جزء کتاب­های برگزیده انتخاب شد. همچنين از اين كتاب در همایش پژوهشگران برتر و کتاب­های برگزیده از طرف استانداری استان اصفهان در نمایشگاه بین المللی پل شهرستان و از طرف وزارت ارشاد در تالار فرشچیان اصفهان تجلیل شد.

به حمد الله اين كتاب مورد استقبال دانش­پژوهان قرار گرفت و در ماه مبارك رمضان سال 92 به چاپ دوم رسيد .هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّي‏ .

در پایان لازم است از جناب مستطاب آقای سلمانی و پس از او آقای پورحسینی معاونت محترم پرورشی و تربیتی اداره کل آموزش و پرورش تشکر فراوان کنم. ایشان به صورت هشیار با اراده­ای مصمم این جانب را با دلگرمی­ها و پشتیبانی­های فراوان و کارساز در چاپ و نشر این کتاب یاری کردند .

و نیز از پشتیبانی فعال و اندیشمندانه جناب آقای شیبانی رئیس اداره فعالیتهای فرهنگی و هنری اداره کل تشکر فراوان کنم .

و همچنین از سرکار خانم مهر السادات معرک نژاد اهل هنر و صاحب ذوق سلیم سپاسگزاری کنم که با اندیشه عمیق خود ویراستاری این مجموعه را عهده دار شدند و اینجانب را مساعدت نمودند.

و نیز از فرزندم، طلبه پرکار و پر تلاش و با اخلاص جناب آقای محمد حسین سپاسگزاری کنم که در دقایق و روزها و هفته های پی درپی طراحی و صفحه آرایی این مجموعه را با دقت و قوت  انجام دادند .

امید وارم همه افرادی که در به ثمر نشاندن این مجموعه، اين جانب را یاری کردند از مواهب الهی بهره­مند شوند و به دیدار یار و امام همام خود حضرت  حجه بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف نائل شوند .

امیدوارم همچنانکه بلبل از فیض گل، آن همه نغمه سرایی می کند و شیدایی نشان می دهد؛ خوانندگان عزیز  نیز از خواندن این کناب به وجد آیند و لباس ایمان که حیا است بر قامت خود بپوشانند و در هاله ای از نور حیا قرار گیرند .

در پايان، از خوانندگان و دانش پژوهان خواستارم که حقیر را در تعالی بخشيدن به این طرح یاری کنند و از خداوند منان اميد دارم كه اين قدم ناچيز را به لطف و كرم خويش قبول فرمايد.

 

سالروز ولادت با سعادت خاتم الانبياء محمد مصطفي و رئيس مذهب

و ايمان، صادق حجت يزدان صلوات الله عليهما

براتعلي حق شناس

09133101687

www.alihaghshenas.ir

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

حديث

    وَ رُوِيَ أَنَّ الرَّجُلَ يَكْذِبُ الْكَذِبَةَ فَيُحْرَمُ بِهَا صَلَاةَ اللَّيْلِ فَإِذَا حُرِمَ صَلَاةَ اللَّيْلِ حُرِمَ بِذَلِكَ الرِّزْق‏ إرشاد القلوب إلى الصواب ج‏1 93 الباب الثاني و العشرون في فضل صلاة الليل

    روايت شده مردى كه دروغ بگويد از نماز شب محروم مى‏شود پس هر گاه از نماز شب محروم شد بدين جهت از روزى فراخ محروم مى‏شود

لينک هاي مفيد